POLICJA RADZI
Policjanci informują, że na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych najczęściej dochodzi w rejonie przejść dla pieszych i na drogach oznaczonych jako „strefy zamieszkania”. Główne przyczyny zdarzeń drogowych w tych miejscach to parkowanie pojazdów przed skrzyżowaniem lub przejściem dla pieszych.
Przypomnijmy, że Ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraźnie wskazują odległości w jakich możemy się zatrzymać przed przejściem dla pieszych (nie mniej niż 10 metrów), skrzyżowaniem (nie mniej niż 10 metrów) lub na chodniku (należy pozostawić nie mniej niż 1,5 metra dla ruchu pieszego).
W Golubiu-Dobrzyniu do najbardziej niebezpiecznych sytuacji dochodzi na całej długości ulicy Kościuszki, ul. Sienkiewicza – rejon przedszkola oraz przejście dla pieszych przed i za budynkiem Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu przy ul. Plac Tysiącelcia.
Innym ważnym miejscem dla pieszych jest tzw. strefa zamieszkania. Jest to strefa, w której obowiązują specjalne zasady korzystania z drogi, które chronią pieszego. Kierujący pojazdem zobowiązany jest po wjechaniu na teren strefy zamieszkania, do stosowania się do poniższych ograniczeń:
- Pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, pieszy nie musi korzystać z chodnika, może poruszać się po całej szerokości drogi
- Dopuszczalna prędkość pojazdu wynosi 20 km/h,
- Zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w celu, co oznacza, że pojazd w strefie zamieszkania można parkować tylko na wyznaczonych parkingach
Należy podkręślić, że kierujący wyjeżdżając ze strefy zamieszkania (znak D – 41) włącza się do ruchu.
Strefy zamieszkania na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego występują m. in.:
- ul. Rynek i przyległe w Golubiu-Dobrzyniu,
- ul. Żeromskiego w Golubiu-Dobrzyniu – drogi wewnątrz Spółdzielni Mieszkaniowej,
- ul. Nowa w Golubiu-Dobrzyniu – od ul. Szkolnej do Kościuszki,
- ul. Szkolna, Toruńska oraz częściowo Plac 700 lecia w Kowalewie Pom.
Pamiętajmy, że każdy uczestnik ruchu ma swoje prawa, ale również obowiązki. Należy stosować się do przepisów i kierować się zasadą ograniczonego zaufania.