NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ ! - Wiadomości - KPP w Golubiu-Dobrzyniu

Wiadomości

Strona znajduje się w archiwum.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

Data publikacji 27.01.2021

Policjanci z Golubia-Dobrzynia ponownie przestrzegają przed metodami działania oszustów. Osoby te stosują co raz bardziej wyrafinowane sposób działania z rzadziej stosowanego „wnuczka”, na metodę ,,na policjanta”; ,,prokuratora” itp. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek podczas rozmów z nieznajomymi.

Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody działania. Do tej pory stosowana była przez oszustów metoda „na wnuczka”, jednakże dzięki nagłośnieniu tego rodzaju oszustw, sprawcy stosują ją coraz rzadziej. Dla osiągniecia zamierzonego celu, przestępcy zmodyfikowali „starą legendę” na metodę „na policjanta”, ,,na prokuratora”; itp. Oszuści wykorzystują zarówno zaufanie chęć niesienia pomocy  i litość swoich ofiar, jak również zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji.

Sprawcy początkowo dzwoni do pokrzywdzonego, najczęściej osoby starszej, podają się za krewnego, prosząc o pilną pożyczkę. Po chwili ze starszą osobą kontaktuje się „łącznik”, który podaje się za policjanta, który potwierdza, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji. Domniemany funkcjonariusz radzi, aby rozmówca przekazał pieniądze osobie wskazanej np. kurierowi, a on w zamian sytuację załatwi „polubownie”. Niestety starsi ludzie chcąc pomóc osobie najbliższej często tracą całe swoje oszczędności!

Golubsko-dobrzyńscy funkcjonariusze ponownie informują, że POLICJANCI NIGDY nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy!
Jeżeli mają Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, proszę nie ulegać presji czasu, która stwarza rozmówca, aby osiągnąć cel i  natychmiast powiadomcie o tym Policję na bezpłatny numer alarmowy 112. Koniecznie przekażcie dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach!