Wiadomości

Czy droga do szkoły wiedzie bezpiecznie sprawdzają golubsko-dobrzyńscy policjanci

W minionym tygodniu w powiecie golubsko-dobrzyńskim uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. Dlatego w rejonach szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych spotkać można więcej patoli policyjnych, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas drogi do i ze szkoły.

Od 21 lutego br. uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. Od tego czasu policjanci patrolują rejony przy szkołach, by pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz by zwrócić uwagę zmotoryzowanych na to, że po ulicach porusza się dużo więcej dzieci. Droga do szkoły i z powrotem ponownie stała się stałym elementem w życiu najmłodszych użytkowników dróg, aż do przerwy wakacyjnej.

Od czasu powrotu dzieci do szkoły policjanci bacznie przyglądają się również zachowaniu kierujących poruszających się w rejonie placówek oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia dzieci. Przypominamy, że zgodnie z kodeksem drogowym dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym, bez względu na długość trasy.

Przypominamy także rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pieszy ma obowiązek noszenia elementu odblaskowego po zmierzchu, idąc poboczem drogi i będąc poza terenem zabudowanym. Lecz dla własnego bezpieczeństwa warto mieć przy sobie elementy odblaskowe za każdym razem, gdy korzysta się z drogi. Prawidłowo noszone odblaski powinny być w polu działania świateł pojazdu i być widoczne dla kierowców jadących  z obu kierunków. Ponadto pieszy idący poboczem drogi, powinien poruszać się zawsze po lewej stronie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w powiecie golubsko-dobrzyńskim zaistniało 5 wypadków drogowych z udziałem pieszych, gdzie w 3 przypadkach do zdarzenia doszło w terenie zabudowanym, natomiast w 2 przypadkach do zdarzenia doszło poza terenem zabudowanym.  

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.

Powrót na górę strony