Wiadomości

Ćwiczenia sztabowe golubsko-dobrzyńskich policjantów

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu odebrał zgłoszenie informujące o zderzeniu się dwóch aut w Golubiu-Dobrzyniu na moście. W wyniku kolizji z ładunku auta dostawczego uczestniczącego w zdarzeniu do rzeki zaczęły wyciekać substancje ropopochodne. Zaalarmowani policjanci przystąpili do działań.

Tak wyglądał początek działań dowódczo-sztabowych golubsko-dobrzyńskich policjantów, które przeprowadzone zostały w miniony wtorek (28.06.2022). Głównym założeniem było przyjęcie procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz rozwijanie umiejętności współdziałania służb ratunkowych i doskonalenia zespołowego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Była godzina 10.00, gdy dyżurny golubsko-dobrzyńskiej policji otrzymał informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na moście w Golubiu-Dobrzyniu. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że doszło do czołowego zderzenia się samochodu osobowego z dostawczym. W wyniku kolizji z ładunku dostawczego fiata zaczęła wyciekać do rzeki Drwęca substancja ropopochodna. Z dalszych ustaleń mundurowych wynikało, że sprawcą kolizji był nietrzeźwy kierujący osobowym hyundaiem, który wjechał na most wbrew obowiązującemu w tym miejscu zakazowi, a następnie doprowadził do zderzenia się z prawidłowo jadącym autem dostawczym. Dyżurny policji natychmiast podjął dalsze czynności, o fakcie tym informując inne służby ratunkowe. Uczestnikom zdarzenia udzielono pomocy medycznej. Sprawca zdarzenia został zatrzymany. Funkcjonariusze PSP wspierani przez ochotników usunęli wyciek do akwenu.

Cała ta akcja to scenariusz ćwiczeń przygotowujących służby do współpracy. W przedsięwzięciu tym wzięło udział 15 policjantów, funkcjonariusze z 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 11 zastępów OSP, jak również pracownicy z Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu oraz przedstawiciele Wód Polskich S.A.. Działania przeprowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistych miały na celu sprawdzenie, mobilności i szybkości reakcji na tego rodzaju zagrożenia. Pozwalają one również na wychwycenie mankamentów pojawiających się w czasie ćwiczeń oraz ich wyeliminowanie, a to przekłada się na skuteczne i zespolone działanie w rzeczywistej sytuacji kryzysowej.

 

Film dzialania_sztabowe.MP4

Pobierz plik dzialania_sztabowe.MP4 (format mp4 - rozmiar 29.41 MB)

 

 

Powrót na górę strony