Pamiętajmy, aby odpowiednio przygotować pojazd do jazdy
Obecna pora roku charakteryzuje się dużą zmiennością warunków atmosferycznych. Najczęściej występującym zjawiskiem są krótkotrwałe przymrozki. To powoduje, że na szybach pojazdu pojawia się oszronienie. Nie każdy z kierowców, który parkuje pojazd na parkingu zewnętrznym, dba o właściwe utrzymanie pojazdu.
Zgodnie z artykułem 66 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Pamiętajmy, aby dokładnie usunąć pokrywę śnieżną nie tylko z przedniej szyby, ale również z całego pojazdy (z szyby tylnej i szyb bocznych, lusterek, dachu, reflektorów oraz maski).
Podczas jazdy autem, gdy występują intensywne opady śniegu, warto zatrzymać się od czasu do czasu i sprawdzić stan reflektorów, a w razie konieczności ponownie je odśnieżyć.
Poruszanie się po drodze publicznej pojazdem, którego oszronione szyby ograniczają widoczność jest naruszeniem prawa, ujętym w art. 97 Kodeksu Wykroczeń. Za nie przestrzeganie tych zasad może zostać nałożona grzywna od 20 do 3000zł, może również zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu.
Dodatkowo zgodnie z taryfikatorem
- niedopełnienie utrzymania tablic rejestracyjnych w należytym stanie – 100zł
- zaśnieżone reflektory lub szyby – 300 i 8PKT
- odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku – do 300zł
- pozostawienie pojazdu z włączonym silnikiem na obszarze zabudowanym 100zł.