Bezpieczeństwo nad wodą
Wakacje w pełni, a wraz z nimi upały i wycieczki nad wodę. Morze, jeziora, stawy, rzeki czy kąpieliska to cudowne miejsca do wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że dobrze spędzony czas nad wodą to czas spędzony w bezpieczny sposób. Jak się zachowywać, aby nasze kąpiele były bezpieczne? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Dobrze spędzony czas nad wodą, to czas spędzony w bezpieczny sposób. Jak się zachowywać, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, aby korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, odpowiednio oznakowanych, w których nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą, tylko pod czujną opieką dorosłych.
- Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki, bądź kamizelki.
- Pływając łódkami, kajakami i rowerami, pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
- Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna, może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
- Wypoczywając nad wodą nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki.
Pamiętajmy, że woda to żywioł, który w jednej chwili może być niebezpieczny. Dlatego ważne jest byśmy byli świadomi potencjalnych zagrożeń i zawsze przestrzegali obowiązujących zasad. Nawet najlepsza ochrona innych nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli my sami będziemy stwarzać niebezpieczne dla siebie sytuacje.