Wiadomości

Podsumowanie debaty społecznej

Data publikacji 24.03.2025

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kowalewie Pomorskim odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych. Główny celem spotkania było podniesienie świadomości jego uczestników na temat związany z różnymi zagrożeniami zwłaszcza w tematyce oszustw. Ponadto seniorzy zapoznani zostali z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacją „Moja Komenda” oraz z konkursem #SuperDzielnicowy2025.

W miniony piątek (21.03.2025r.) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kowalewie Pomorskim odbyła się debata społeczna pn. „Bezpieczny  Senior. Wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo – możesz mieć na nie wpływ”.

Oficjalnego otwarcia debaty dokonali Komendant Powiatowy Policji w Golubiu-Dobrzyniu insp. Maciej Zdunowski, Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Pan Ryszard Repeć oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kowalewo Pomorskie Pan Jacek Żurawski.

W debacie udział wzięli również: Kierownik Posterunku Policji w Kowalewie Pomorskim asp. szt. Paweł Kozłowski, mł. asp. Adam Żulewski z Wydziału Kryminalnego, dzielnicowi odpowiedzialni za bezpieczeństwo seniorów z terenu gminy, Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Kowalewie Pomorskim Pani Danuta Wiącek, Sekretarz Gminy Pani Monika Piróg, Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Anna Wiśniewska, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Marcin Dunajski wraz z radnymi, sołtysi i przede wszystkim seniorzy z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Dziennego Domu Pobytu i innych organizacji senioralnych. 

Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości seniorów na temat zagrożeń związanych z oszustwami oraz metodami wyłudzeń, na które najczęściej narażone są osoby starsze.

Komendant Powiatowy Policji w Golubiu-Dobrzyniu insp. Maciej Zdunowski w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne w zapobieganiu  przestępstw polegających na oszustwie osób starszych, są właśnie tego typu spotkania. Kierując swoje słowa do zgromadzonych, wyraził nadzieję, że po wysłuchaniu prelekcji wzbogacą się o cenną wiedzę i będą potrafili skutecznie zastosować ją w praktyce. 

Wstępem do dyskusji była prezentacja multimedialna pn. „Bezpieczny Senior - bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” przedstawiona przez Kierownika Posterunku Policji w Kowalewie Pomorskim asp. szt. Pawła Kozłowskiego. Funkcjonariusz omówił najczęściej stosowane przez przestepców metody działania ,,na wnuczka”, „na funkcjonariusza” czy "pracownika banku". Przestrogi poparte były przykładami z praktyki policyjnej. Policjant tłumaczył zebranym co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów. Apelował o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Podkreślał, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Mł. asp. Adam Żulewski z Wydziału Kryminalnego omówił prezentacje pod tytułem: „Analiza prób oraz popełnionych przestępstw z udziałem osób starszych w latach 2023-2024 na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego”. Z uczestnikami omówiono poszczególne przypadki oszustw, które miały miejsce w ostatnich latach na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego, które były tematem wspólnej dyskusji, a także służyły do wyciągnięcia wspólnych wniosków.

Poinstruowano zgromadzonych jak posługiwać się Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, programem Dzielnicowy Bliżej Nas, aplikacją mobilną Moja Komenda. Przypomniano o trwającym konkursie „#SuperDZielnicowy2025”.

Przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Kowalewie Pomorskim Pani Danuta Wiącek podczas swoje wystąpienia wskazała, jak ustrzec się przed oszustami bankowymi, które są coraz bardziej powszechne wśród seniorów. Zwróciła uwagę na różne metody, jakimi posługują się oszuści, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych, podkreślając, jak ważna jest ostrożność i czujność w każdej sytuacji związanej z finansami. Wyjaśniła, że jedną z najczęściej stosowanych metod oszustów jest wyłudzanie danych wrażliwych, takich jak numery kart kredytowych, hasła do bankowości internetowej czy dane osobowe. Oszuści często podszywają się pod pracowników banków, dzwoniąc lub wysyłając e-maile, w których rzekomo informują o konieczności potwierdzenia transakcji lub aktualizacji danych. Ostrzegła, że prawdziwi pracownicy banków nigdy nie proszą swoich klientów o podanie haseł, numerów PIN ani żadnych innych danych osobowych za pośrednictwem telefonu czy poczty elektronicznej.

Podsumowaniem debaty była dyskusja, w czasie której osoby starsze miały możliwość zadawania pytań, na które mundurowi odpowiadali, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Wielu uczestników podzieliło się także swoimi osobistymi historiami związanymi z próbami oszustwa, co wzbogaciło debatę i uczyniło ją jeszcze bardziej wartościową.

 

 

  • Komendant Powiatowy Policji w Golubiu-Dobrzyniu insp. Maciej Zdunowski
  • Debata społeczna
  • Debata społeczna
  • Debata społeczna
  • Debata społeczna
  • Debata społeczna
  • Debata społeczna
  • Debata społeczna
Powrót na górę strony