Działania „Bezpieczny rowerzysta”
Na drogach powiatu golubsko-dobrzyńskiego policjanci przeprowadzili wojewódzkie działania, w których szczególną uwagę zwracali na niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści. Celem prowadzonej akcji było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie jakie zagrożenia czekają na tych, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.
Wczoraj (27.03.2025r.) policjanci ruchu drogowego przeprowadzili wzmożone działania pn. "Bezpieczny rowerzysta". Akcja ukierunkowana była na poprawę bezpieczeństwa, zmniejszanie liczby wypadków z udziałem rowerzystów oraz minimalizowanie skutków tych zdarzeń.
Podczas trwania działań mundurowi ujawnili łącznie 29 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów. Zdecydowana większość dotyczyła jazdy rowerem po chodniku oraz wzdłuż po przejściu dla pieszych.
Przypominamy!!!
Rower musi być wyposażony:
- z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
- z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
- dopuszcza się umieszczenie świateł odblaskowych barwy żółtej samochodowej.
Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta na chodniku:
Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta, a przejście dla pieszych:
Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.
Dziecko na rowerze:
- Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
- Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Rowerzysto pamiętaj o:
- używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
- korzystaniu z dróg dla rowerów,
- przestrzeganiu przepisów,
- sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
- korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.
Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych, ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Liczne przypadki odnotowywane przez policję dotyczące zdarzeń z rowerzystami pokazują, że kask niejednokrotnie uratował życie rowerzysty, a jego brak skutkował śmiercią.