Wiadomości

Niedzielne działania „Prędkość i alkohol”

Data publikacji 17.08.2010

256 kontroli, 216 sprawdzeń stanu
trzeźwości kierowców to efekt policyjnych
działań "Prędkość i alkohol ". Akcję przeprowadzono w trzynastu
punktach na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Funkcjonariusze kontrolowali
kierowców od ...


256 kontroli, 216 sprawdzeń stanu trzeźwości kierowców to efekt  policyjnych działań "Prędkość i alkohol ". Akcję przeprowadzono w trzynastu punktach na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Funkcjonariusze kontrolowali kierowców od 14.00 do 22.00.

W niedzielę (08.08) od godziny 14.00 12 policjantów z Golubia-Dobrzynia wzięło udział w akcji "Prędkość i alkohol – zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego". Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu, ograniczenie zdarzeń drogowych oraz skontrolowanie i zatrzymanie jak największej liczby osób, które łamią przepisy prawa o ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów, przekraczanie dozwolonej prędkości, niezapinanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików są między innymi przyczynami wielu wypadków, w których giną ludzie.

Łącznie mundurowi skontrolowali 256 kierowców, w tym 216 sprawdzono stan trzeźwości, nałożyli 75 mandatów karnych a pouczyli 33 osoby, zatrzymali 7 dowód rejestracyjny i 1 osobę poszukiwaną.


Ponadto przez weekend golubsko-dobrzyńscy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. W piątek miejscowości Radomin o godz. 13.20 mundurowi skontrolowali żuka. 49-letni kierowca wydmuchał na alkomacie ponad dwa promile alkoholu. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnej bazie okazało się, że mężczyzna ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W sobotę o godz. 15.50 w Golubiu-Dobrzyniu na ul. Sucharskiego w ręce funkcjonariuszy  wpadł pijany rowerzysta. 51-letni mężczyzna miał 1,22 promila alkoholu w organizmie. Dwie godziny później w Golubiu-Dobrzyniu na ul. Sosnowej policjanci zainteresowali się kolejnym cyklistom, który na ich widok nerwowo zeskoczył z roweru. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości wyszło na jaw, że 28-latek miał 1,10 promila.

Jazda po pijanemu jest przestępstwem. Kodeks karny określa, że za jazdę po pijanemu pojazdem mechanicznym grozi kara do 2 lat pozbawiania wolności a za jazdę rowerem do roku. W obu przypadkach też zabierane jest prawo jazdy a sąd może orzec nawet kilka lat zakazu kierowania pojazdami. Z kolei za niestosowanie się do wyroku sądowego grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

 

 

mł. asp. Jolanta Zapaśnik-Wysocka



Powrót na górę strony