Wiadomości

Zaświeć przykładem na drodze

Data publikacji 01.11.2010

Golubsko-dobrzyńsy
policjanci zachęcają rowerzystów, pieszych i innych użytkowników dróg do
noszenia kamizelek i elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie
jesienno-zimowym, kiedy szybko robi się ciemno świecące kamizelki, czy ...


Golubsko-dobrzyńsy policjanci zachęcają rowerzystów, pieszych i innych użytkowników dróg do noszenia kamizelek i elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko robi się ciemno świecące kamizelki, czy opaski mogą uratować życie.

Na drogach naszego powiatu - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych - można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy korzystają z rad policjantów i noszą elementy odblaskowe. Kierowcy muszą być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. W czwartek (23.09) około godz. 20.00 w miejscowości Handlowy Młyn nietrzeźwy pieszy wtargnął nagle pod koła jadącego audi. W poniedziałek (27.09) o godz. 6.00 w miejscowości Wrocki kierujący bmw podczas manewru wyprzedzania potrącił pieszego.

Przypominamy, że szczególnie jesienią i zimą, w czasie złej widoczności, gdy piesi i rowerzyści mają na sobie ubrania w spokojnych, stonowanych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowcy dostrzegają ich z dużym opóźnieniem. Często tacy uczestnicy ruchu nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie stwarzają na drodze po zmroku przez brak elementów odblaskowych oraz beztroskie poruszanie się wzdłuż krawędzi jezdni nie ustępując z drogi nadjeżdżającym pojazdom.

Warto pamiętać, że w ciemnościach pieszy i cyklista widzą reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże ich dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego czy też rowerzystę, który jedzie nieoświetlonym i nieoznakowanym jednośladem. Jeśli jednak pieszy i cyklista wyposażeni są w elementy odblaskowe, odbijające światła samochodu, kierowca spostrzeże ich już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu i rowerzyście życie.

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w przystępnych cenach i różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).


Golubsko-dobrzyńscy policjanci przez ostatnie lata rozdali pieszym
i rowerzystom dużo kamizelek odblaskowych jednak bardzo niewielu z nich skorzystało.

Będziemy konsekwentnie karać pieszych i rowerzystów łamiących przepisy. Za jazdę rowerem bez świateł po zmroku policja ukarze 50-złotowym mandatem. Podobnie będą traktowani piesi, idący poboczem drogi po niewłaściwej stronie jezdni. Pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub chwilowo nie można z niego korzystać pieszy powinien iść jak najbliżej krawędzi jezdni i ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pamiętajmy również, iż w świetle obowiązującego prawa dziecko do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych – podkom. Zbigniew Blonkowski Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego.

 

Opracowano na postawie materiałów KGP

mł. asp. Jolanta Zapaśnik-Wysocka


Powrót na górę strony