Odprawa Roczna 4.02.2011
W piątek 4 lutego 2011 roku golubsko- dobrzyńscy policjanci podsumowali 2010 rok. W odprawie uczestniczyli policjanci oraz kierownictwo golubskiej komendy, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Krzysztof ...
W piątek 4 lutego 2011 roku golubsko- dobrzyńscy policjanci podsumowali 2010 rok. W odprawie uczestniczyli policjanci oraz kierownictwo golubskiej komendy, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Krzysztof Zakurzewski oraz zaproszeni goście Wicestarosta Powiatu golubsko-dobrzyńskiego Jacek Boluk-Sobolewski, Burmistrz Miasta Golubia- Dobrzynia Roman Tasarz i Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Robert Wiśniewski.
Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem, wyróżnienia Komendanta Wojewódzkiego Policji za wzorową realizację czynności otrzymało 6 policjantów z golubskiej komendy. Następnie uzyskane w 2010 roku wyniki pracy jednostki przedstawił Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Marek Wiśniewski. Po jego wystąpieniu Naczelnicy Wydziałów Kryminalnego i Prewencji omówili zadania i pracę swoich pionów, efekty pracy jednostki podsumował Komendant Powiatowy Policji insp. Antoni Stramek, składając jednocześnie podziękowania przedstawicielom samorządów za wzorową współpracę, wsparcie i pomoc w minionym roku, podkreślił jednocześnie jak ważne było wsparcie samorządów miasta i gminy na dodatkowe służby policjantów oraz pomoc pozostałych samorządów w wyposażeniu i remoncie. W swoich wystąpieniach współpracę i osiągnięcia policjantów wysoko ocenili Wicestarosta Powiatu Pan Jacek Boluk- Sobolewski i Burmistrz Golubia- Dobrzynia Pan Roman Trasarz. Wyrazem uznania był wręczony przez Wicestarostę na ręce Komendanta Powiatowego Policji insp. Antoniego Stramka nowoczesny miernik prędkości „ISKRA” z pewnością ułatwi on pracę policjantów i ostudzi zapędy wielu „piratów drogowych”.
Przedstawione wyniki wskazują, że w 2010 roku na terenie działania golubsko- dobrzyńskiej Komendy odnotowano o 125 przestępstw mniej ni w 2009 roku, jednocześnie policjanci wykryli więcej przestępstw niż w roku minionym wykrywalność ogólna kształtuje się na poziomie 87,3%. Mniej było przestępstw kryminalnych najbardziej uciążliwych dla mieszkańców. Policjanci ujawnili większą liczbę przestępstw dokonanych przez osoby nieletnie, zatrzymali i ustalili też większą liczbę sprawców przestępstw narkotykowych.
W ramach działań prewencyjnych do służby w „terenie” wśród mieszkańców skierowano większą liczbę policjantów, o ponad 300 zwiększono liczbę takich służb. To właśnie obecność policjantów wśród mieszkańców oraz w miejscach zagrożonych, sposób przyjmowania zgłoszeń, szybkość reakcji na zgłoszenie oraz skuteczność zatrzymań sprawców przestępstw wskazywano jako podstawowe narzędzia skutecznej realizacji zadań Policji i wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
W 2010 roku golubscy policjanci zatrzymali 393 sprawców przestępstw, tj. o 58 więcej niż w roku poprzednim. Funkcjonariusze skutecznie zabezpieczali imprezy sportowe i rozrywkowe oraz uroczystości, nie doszło bowiem w czasie ich trwania do zakłóceń porządku. Z powodzeniem realizowano programy prewencyjne, współpracę z instytucjami pomocowymi i samorządami.
Na drogach powiatu miało miejsce 29 wypadków tj. o 7 mniej niż w roku minionym, 39 osób zostało rannych, co najtragiczniejsze w wypadkach zginęło 6 osób. Odnotowano większą liczbę kolizji drogowych. Mając na uwadze zagrożenia do służby w ruchu drogowym skierowano większą liczbę policjantów.
Pozytywnie pracę golubskich policjantów ocenił Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Krzysztof Zakurzewski, składając podziękowania za ich wysiłek i zaangażowanie. Jednocześnie Pan Komendant wskazał najważniejsze zadania Policji jakimi są służba społeczeństwu, ochrona życia i zdrowia mieszkańców oraz ich mienia. Niewątpliwie najważniejsze zadania stojące przed policjantami to ograniczanie liczby przestępstw oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli.