Wiadomości

„Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 08.09.2011

Jak co roku, w pierwszych dniach września, a dokładnie od 1 do 9 września, wzmożone patrole policji i straży miejskiej będą uczestniczyć w działaniach prewencyjnych pod kryptonimem „Bezpieczna droga do szkoły" na rzecz bezpieczeństwa ...

Jak co roku, w pierwszych dniach września, a dokładnie od 1 do 9 września, wzmożone patrole policji i straży miejskiej będą uczestniczyć w działaniach prewencyjnych pod kryptonimem „Bezpieczna droga do szkoły" na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej , które prowadzone będą na terenie całego powiatu golubsko-dobrzyńskiego.

Policjanci już dokonują kontroli stanu technicznego znaków drogowych oraz ich prawidłowego ustawienia w okolicach szkół.  Pod kątem bezpieczeństwa najmłodszych będą monitorowane drogi dojazdowe do szkół i przedszkoli. Funkcjonariusze będą reagować na wszystkie naruszenia zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, nawet  pieszych czy rowerzystów. Będą kontrolować zwłaszcza przestrzeganie u kierujących pojazdami ograniczeń prędkości jazdy, obowiązujących w okolicy placówek edukacyjnych. W pierwszych tygodniach nauki szkolnej policjanci ruchu drogowego będą również dokładnie sprawdzać busy przewożące dzieci. Kontroli zostanie poddany stan techniczny pojazdów, wymagane dokumenty, ale i stan trzeźwości przewoźników.

W drugim etapie działań „Bezpiecznej drogi do szkoły" policjanci przeprowadzą spotkania i pogadanki z uczniami dotyczące bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Funkcjonariusze przypomną, ale i pomogą poznać uczniom przepisy i zasady bezpieczeństwa zarówno w teorii jak i w praktyce.

Mając na uwadze bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły dzieci oraz ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych, mundurowi apelują do uczniów o ostrożne przechodzenie przez jezdnię oraz o przekraczanie jezdni w miejscach tylko do tego wyznaczonych. Przypominają, że niedozwolone jest wybieganie na drogę zza stojących pojazdów.  Rodzicom dzieci do lat 7 zwracają uwagę na obowiązek objęcia szczególną opieką tych dzieci w drodze do i ze szkoły. Często zapomina się o tym, że poza strefą zamieszkania dzieci do lat 7 muszą poruszać się pod opieką co najmniej osoby, która ukończyła 10 lat. Należy pamiętać również, że polskie prawo o ruchu drogowym nakazuje, aby dzieci do 15 roku życia poruszające się po zmroku po jezdni poza obszarem zabudowanym były wyposażone w widoczne elementy odblaskowe. Policjanci przypominają: jako opiekunowie dajmy najmłodszym dobre wzorce. Pokażmy dziecku najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Przez jezdnię przechodźmy tylko w miejscach dozwolonych, w sposób bezpieczny i rozsądny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania i plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

Powrót na górę strony