Działania "Pasy Bezpieczeństwa"
Wczoraj golubsko-dobrzyńscy policjanci w wyznaczonych miejscach na terenie całego powiatu prowadzili działania pn. „Pasy bezpieczeństwa”. Akcja ukierunkowana była głównie na sprawdzanie, czy kierujący i pasażerowie pojazdów ...
Wczoraj (04.03) golubsko-dobrzyńscy policjanci prowadzili działania pn. „Pasy bezpieczeństwa” na wybranych odcinkach dróg powiatu. Funkcjonariusze podczas akcji zwracali w szczególności uwagę na to czy kierujący i pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Mundurowi sprawdzali także czy dzieci podróżują prawidłowo. Pociechy w wieku do 12 lat oraz te, których wzrost nie przekracza 150 cm powinny być przewożone w pojeździe wyposażonym w fotelik ochronny lub przystosowanym do tego celu siedzisku. Działania miały na celu zwrócenie uwagi kierującym na konsekwencje, jakie w przypadku zdarzenia drogowego niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów. Bagatelizowanie tego obowiązku może doprowadzić do tragedii.
Łącznie mundurowi skontrolowali 126 kierowców. Za popełnione wykroczenia mandatami karnymi ukarali 46 osób, w tym 12 za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, pouczyli 4 osoby i zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych.
Przypomnijmy!!!
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa wynika z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Art. 39. 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
2) kobiety o widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej — podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).
Ustawodawca dodatkowo określił w art.45 ust.2, kiedy kategorycznie zabrania się przewożenia dzieci:
4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.