Przypominamy o obowiązkach właścicieli psów
Data publikacji 31.07.2014
Ponownie przypominamy mieszkańcom powiatu, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Wczoraj dyżurny golubsko-dobrzyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o psach, które wybiegły z ...
Ponownie przypominamy mieszkańcom powiatu, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Wczoraj dyżurny golubsko-dobrzyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o psach, które wybiegły z posesji i zaczęły atakować przypadkowego przechodnia. Na szczęście mężczyźnie udało się schronić przed zwierzętami. Właściciel agresywnych czworonogów został ukarany mandatem karnym.
Wczoraj (15.07.2014) wieczorem policjanci z Golubia-Dobrzynia otrzymali zgłoszenie o agresywnych psach, które wybiegły z posesji na terenie gminy Zbójno i zaczęły atakować przypadkowego przechodnia. Mężczyźnie na szczęście udało się schronić przed zwierzętami. Po przybyciu na miejsce policjantów właściciel czworonogów zabezpieczył posesje przed ich ponownym wyjściem. Mundurowi przypomnieli 68-latkowi o obowiązkach jakie spoczywają na właścicielu psów i nałożyli na niego mandat karny.
Ponownie przypominamy mieszkańcom powiatu, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Psa należy wyprowadzać na smyczy, dodatkowo pupil powinien posiadać kaganiec i przede wszystkim powinniśmy go pilnować, żeby nikogo nie pogryzł. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.
Ustawa z dnia 20 maja 1971r Kodeks Wykroczeń nakłada na właścicieli psów obowiązek należytej kontroli swojego pupila udając się z nim w miejsca ogólno dostępne, bądź też gdy zwierzę wybiega poza terenem prywatnej posiadłości. Przede wszystkim właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. O obowiązku szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia mówi artykuły z kodeksu wykroczeń:
Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Należy zaznaczyć, że za środki zwykłe uznaje się takie, jakie są powszechnie przyjęte smycz, kaganiec itp. Za nakazane natomiast wynikające wprost z obowiązujących przepisów, w tym np. rad gminy.
W art. 78 Kodeksu Wykroczeń przewidziano usankcjonowanie odpowiedzialnością osoby, które poprzez drażnienie lub płoszenie zwierząt doprowadzają do tego, że staja się one niebezpieczne. Osoby takie mogą otrzymać grzywnę do 1000 zł. albo karę nagany.
Przepisy dotyczące utrzymanie czystości i porządku w gminach zawiera np. Regulamin stanowiący załącznik do Uchwały Rady Gminy Golub-Dobrzyń z dnia 6 czerwca 2006r. Taki regulamin posiada każda gmina i miasto. Na jej podstawie ustanowiono zasady utrzymywania zwierząt domowych psów i zobowiązano właścicieli między innymi do:
- zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt,
- wyprowadzania psów na uwięzi,
- uprzątania nieczystości po swoim psie,
- niedopuszczanie do zakłócania ciszy i spokoju.
Właściciele psów, którzy nie przestrzegają powyższych przepisów w związku z art. 54 kodeksu wykroczeń podlegają karze grzywny do 500 zł.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.
Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody.
Najbardziej surowa odpowiedzialność za niedopilnowanie psa spotka jego posiadacza jednak w przypadku, gdy w wyniku pogryzienia dojdzie do uszkodzenia ciała innej osoby. W zależności od rozmiarów takiego naruszenia funkcjonowania organów ciała – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 156 lub 157 kodeksu karnego.