Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 01.11.2014

Policjanci z Golubia-Dobrzynia odwiedzili dzieci w gminie Ciechocin. Uczniowie w zależności od grupy wiekowej dowiedzieli się do mundurowych o zasadach jakich należy przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć na zajęcia szkolne i powrócić do ...

Policjanci z Golubia-Dobrzynia odwiedzili dzieci w gminie Ciechocin. Uczniowie w zależności od grupy wiekowej dowiedzieli się do mundurowych o zasadach jakich należy przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć na zajęcia szkolne i powrócić do domu. Nie zabrakło również informacji dla młodzieży o ochronie wizerunku,  cyberprzemocy czy przestrodze o metodzie „na wnuczka”.
 
Golubsko-dobrzyńscy policjanci w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” cały czas docierają do dzieci i młodzieży z całego powiatu. Wczoraj (16.10.2014) mundurowi odwiedzili wszystkie dzieci ze szkoły w Ciechocinie i Świętosławiu. Policjanci przekazali najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły. Pokazywały i tłumaczyły dzieciom jak należy przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, poruszać się po drodze, aby unikać na niej zagrożeń oraz na co zwrócić uwagę, aby nie ulec wypadkowi. Mundurowi uświadomili dzieci, że nosząc na ubraniach i plecakach elementy odblaskowe są bardziej widoczni na drodze przez kierujących pojazdami. Smyki dowiedziały się również jak mają reagować w przypadku napotkania agresywnego psa oraz nauczyły się przyjmować bezpieczną pozycję w takich sytuacjach tzw. „żółwika”. Policjantka ostrzegała przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Tego typu działania niewątpliwie przyczynią się do wyrobienia wśród dzieci właściwych nawyków zachowania na drodze.

Funkcjonariusze w tym dniu spotkali się również ze starszymi uczniami. Podczas prelekcji omówiono zagrożenia na jakie mogą być narażeni młodzi ludzie. Policjantka opowiedziała o uzależnieniu od alkoholu, papierosów, narkotyków oraz o sposobach przeciwdziałania tym zjawiskom. Młodzi ludzie dowiedzieli się jaka jest odpowiedzialność karna za popełnione czyny karalne. Na zakończenie omówiono temat cyberprzemocy - jego form, bezpiecznego korzystania z internetu i telefonów komórkowych oraz co powinien zrobić nastolatek, aby nie stać się ofiarą cyberprzemocy.
 
W trakcie spotkania ze starszymi grupami policjantki przypomniały młodzieży, aby przestrzegały seniorów w swoich rodzinach przed oszustami metodą „na wnuczka”. Rozmowy młodzieży ze starszym pokoleniem mają uchronić ich przed oszustami oraz przypomnieć jak postępować w przypadku, gdy zadzwoni członek ich „najbliższej rodziny” w bardzo trdnej sytuacji, potrzebujący pilnie wsparcia finansowego.

Podczas spotkania  dzielnicowy asp.szt. Artur Różalski rozdał wszystkim dzieciom odblaski, które mają zwiększyć ich widoczność, a tym samym bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zapobiegania Narkomanii przy Urzędzie Gminy w Ciechocinie.
 

Powrót na górę strony