Przypominamy o obowiązkach właścicieli psów
Data publikacji 29.01.2015
Przypominamy mieszkańcom powiatu, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Wczoraj policjanci z posterunku w Kowalewie Pomorskim otrzymali zgłoszenie o psie, który wybiegły z ...
Przypominamy mieszkańcom powiatu, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Wczoraj policjanci z posterunku w Kowalewie Pomorskim otrzymali zgłoszenie o psie, który wybiegły z posesji i zaatakował przejeżdżającego rowerzystę. Mężczyzna został ugryziony przez zwierzę. Właścicielka czworonoga został ukarany mandatem karnym.
Wczoraj (13.01.2015) około godziny 17.00 policjanci otrzymali zgłoszenie, że na terenie gminy Kowalewa Pomorskiego, pies wybiegły z posesji i zaatakował przejeżdżającego rowerzystę. Mężczyzna został ugryziony przez zwierze. Po przybyciu na miejsce policjantów właścicielka czworonoga zabezpieczyła posesje przed ponownym wyjściem psa. Mundurowi przypomnieli 49-latce o obowiązkach jakie spoczywają na właścicielce psa, a ponadto nałożyli na nią mandat karny.
Ponownie przypominamy mieszkańcom powiatu, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Psa należy wyprowadzać na smyczy, dodatkowo pupil powinien posiadać kaganiec i przede wszystkim powinniśmy go pilnować, żeby nikogo nie pogryzł. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.
Ustawa z dnia 20 maja 1971r Kodeks Wykroczeń nakłada na właścicieli psów obowiązek należytej kontroli swojego pupila udając się z nim w miejsca ogólno dostępne, bądź też gdy zwierzę wybiega poza terenem prywatnej posiadłości. Przede wszystkim właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. O obowiązku szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia mówi artykuły z kodeksu wykroczeń:
Art. 77 Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Należy zaznaczyć, że za środki zwykłe uznaje się takie, jakie są powszechnie przyjęte smycz, kaganiec itp. Za nakazane natomiast wynikające wprost z obowiązujących przepisów, w tym np. rad gminy.
W art. 78 Kodeksu Wykroczeń przewidziano usankcjonowanie odpowiedzialnością osoby, które poprzez drażnienie lub płoszenie zwierząt doprowadzają do tego, że stają się one niebezpieczne. Osoby takie mogą otrzymać grzywnę do 1000 złotych albo karę nagany.