Funkcjonariusze przypominają, jak ustrzec się wizytą nieproszonego „gościa”
Data publikacji 05.02.2015
W związku z zaistniałym wczoraj włamaniem do domu na terenie gminy Golub-Dobrzyń funkcjonariusze przypominają, jak ustrzec się wizytą nieproszonego „gościa”.
Wczoraj (20.01.2015) dyżurny otrzymał informację o włamaniu do jednego z ...
W związku z zaistniałym wczoraj włamaniem do domu na terenie gminy Golub-Dobrzyń funkcjonariusze przypominają, jak ustrzec się wizytą nieproszonego „gościa”.
Wczoraj (20.01.2015) dyżurny otrzymał informację o włamaniu do jednego z domów w gminie Golub-Dobrzyń. Sprawcy po dostaniu się do wnętrza domu, dokonywali kradzieży znajdujących się tam rzeczy (pieniędzy, biżuterii).
Mając na uwadze powyższy fakt, apelujemy do mieszkańców powiatu golubsko-dobrzyńskiego o zwiększoną czujność. Postarajmy się właściwie zabezpieczyć mieszkanie lub dom w trakcie naszej nieobecności. W przypadku dłuższego wyjazdu poprośmy znajomych, rodzinę o opiekę nad mieszkaniem, opróżnianie skrzynki na listy, zabieranie ulotek z pod drzwi.
Za każdym razem sprawca, zanim zdecyduje się dokonać kradzieży/włamania, zdobywa informację o stanie majątkowym, wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach i codziennych zwyczajach domowników. Informacją dla włamywacza mogą być osoby trzecie, sami lokatorzy, jak również inne okoliczności związane z życiem codziennym. Zdarzają się przypadki, że korzystając z różnego rodzaju usług, np. podczas remontu domu/mieszkania, pracownicy firm remontowych zbierają informacje, które później wykorzystywane są podczas kradzieży/włamania. Dla włamywacza ważne jest rozpoznanie (zabezpieczenia mieszkania czy domu oraz ustalenie codziennych zwyczajów).
Złodzieje interesują się tym, czy lokatorzy są w domu, o której godzinie wracają, np. z pracy, ilu jest domowników, o której godzinie kładą się spać oraz w których pomieszczeniach śpią. Włamywacze często sprawdzają czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów, dzwonków domofonem. Tym sposobem badają reakcje mieszkańców.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i utrudnić działania złodziejom golubsko-dobrzyńscy policjanci radzą:
- po wejściu do mieszkania nie zostawiaj dokumentów i kluczy do samochodu w łatwo widocznych i dostępnych miejscach,
- zawsze zamykaj drzwi i zabezpiecz okna oraz wejścia balkonowe tak, aby nie były one łatwe do otwarcia,
- nie powierzaj kluczy osobom obcym, mało znanym, uświadom swoje dzieci, aby również nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania,
-sprawdzaj tożsamość i cel wizyty osób, które widzisz pierwszy raz( listonosz, hydraulik, kominiarz, czy też inne osoby),
- w drzwiach zamontuj atestowane zamki,
- pamiętaj, każde zabezpieczenie antywłamaniowe, certyfikowane zamki, alarm, rolety antywłamaniowe w znacznym stopniu podniosą poziom Twojego bezpieczeństwa,
- jeżeli zauważysz podejrzane osoby w twoim otoczeniu poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji pod nr 997 lub 112,
- zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci złodzieja do działania,
- jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki - oznakuj je w dyskretnym miejscu, które łatwiej będzie zidentyfikować,
- jeżeli posiadasz psa, zwracaj uwagę na zachowanie swojego czworonoga – jego nerwowe zachowanie może sygnalizować o niebezpieczeństwie,
Pamiętaj, że Twój sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami – również Ty nie bądź bierny, jeżeli zauważysz niepokojące Cię sytuacje, nie wahaj się, szybko poinformuj o swoich spostrzeżeniach policję pod nr 997 lub 112.
Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?
Gdy staniesz się ofiarą włamania wezwij na miejsce policję, staraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – w ten sposób zacierasz ślady pozostawione przez włamywacza.