Wiadomości

Drogi na terenie powiatu dla pieszych i rowerzystów

Data publikacji 18.05.2016

Pogodna aura i coraz wyższe temperatury powietrza sprawiają, że coraz liczniej pojawiają się na drogach piesi i rowerzyści. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w przedmiocie poruszania się pieszych po drogach dla rowerzystów oraz rowerzystów po drogach dla pieszych i chodnikach, pragnę poinformować, że poniższa tematyka uregulowana została przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 11 pkt 4 tejże ustawy, korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów (oznaczonej znakiem drogowym C-13) jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi. Na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego droga taka jest np. na odcinku dróg powiatowych nr 2124C i 2125C relacji Ruziec (od zjazdu z DW 554 relacji Golub-Węgeirsk) – Paliwodzizna – Nowogród.

Reasumując należy uznać, że pieszy poruszający się po drodze dla rowerów na wskazanym odcinku drogi ma prawo się poruszać, pierwszeństwo na tej drodze będzie miał jednak jadący rowerzysta. Należy wskazać jednocześnie, ze na drodze tej pieszy poruszając się musi używać elementów odblaskowych.

Odmiennym przypadkiem będzie sytuacja, w której kierujący rowerem korzysta z chodnika lub drogi dla pieszych (oznaczonej znakiem drogowym C-16). Korzystanie z nich jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1)  opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2)  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h (a zatem dotyczy również obszaru zabudowanego w godz. 23.00-5.00), wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruch dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem, iż kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym ( w tym przypadku nie ma znaczenia, czy jest to obszar zabudowany czy też nie).

Sytuacja wskazana w pkt. 2 występuje na nowo wybudowanych drogach dla pieszych/chodnikach relacji np. Golub-Dobrzyń – Sokołowo, Golub-Dobrzyń – Handlowy Młyn.

Na drogach tych pierwszeństwo posiada poruszający się pieszy, natomiast rowerzysta poruszać się może na zasadzie przewidzianego prawem wyjątku. Na takiej drodze pieszy nie jest obowiązany posiadać elementów odblaskowych, a rowerzysta zobowiązany jest do ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Różnica pomiędzy tymi drogami nie wynika jedynie z odmiennego oznakowania, lecz rodzaju budowy (w tym uzyskanego pozwolenia budowlanego), które nie pozwala na zmianę jednego rodzaju drogi na inny, nie ma również możliwości jak i potrzeby dodatkowego oznakowania tychże dróg, wskazującego sposób poruszania się po nich obydwu rodzajów użytkowników dróg, bowiem określają to przepisy ustawy, wskazując kto ma pierwszeństwo na danej drodze.

Należy pamiętać, że omawiane wyżej przepisy w sprawie pieszych nie dotyczą strefy zamieszkania, w której pieszy, ale nie rowerzysta, korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

Zastępca Naczelnika
Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego
Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu
podkom. Jarosław Wiśniewski

Powrót na górę strony