Ćwiczenia dowódczo-sztabowe w powiecie golubsko-dobrzyńskim
Wczoraj w Golubiu-Dobrzyniu odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe, których celem było skoordynowanie działań nie tylko policji, ale również innych służb ratowniczych. Scenariusz obejmował m.in. atak terrorystyczny na ujęcie wody. Akcja ta udowodniła, że wszystkie ekipy przygotowane są odpowiednio w zakresie swoich kompetencji, aby nieść pomoc poszkodowanym.
Wczoraj (16.06.2016) po godz. 9.00 dyżurny policji w Golubiu-Dobrzyniu otrzymał informację od pracownika ujęcia wody, że na teren zakładu weszło dwóch zamaskowanych sprawców. Osoby te najprawdopodobniej podłożyły ładunek wybuchowy w studni przepompowni wody. Na miejsce niezwłocznie został skierowany patrol policji, celem zabezpieczenia miejsca podłożenia niezidentyfikowanego przedmiotu oraz kieruje na miejsce grupę minersko-pirotechniczną, w celu dokładnego sprawdzenia miejsca pod kątem ładunków wybuchowych. Na miejsce kierowani są inni funkcjonariusze, aby przeprowadzić ewakuację budynku.
Sprawcy wchodzą do wnętrza budynku przepompowni, gdzie w pomieszczeniu biurowym biorą zakładnika - pracownika obsługi ujęcia wody. Po chwili następuje odbicie zakładnika. Po zakończeniu działań ewakuacyjno-ratowniczych na miejsce udaje się grupa operacyjno-procesową, celem realizacji czynności związanych z podłożeniem ładunku wybuchowego.
Po chwili na telefon alarmowy 997 dzwoni nauczyciel z informacją, że znajdują się w autobusie w pobliżu gimnazjum i uczeń pod siedzeniem znalazł niezidentyfikowany pakunek. Na miejscu niezwłocznie pojawiają się policjanci. Patrol potwierdza obecność podejrzanej paczki w pojeździe. Na miejsce wezwana zostaje Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minersko - Pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu. Dyrektor placówki w międzyczasie zadecydował ewakuację osób znajdujących się na terenie szkoły. NGRM-P po chwili potwierdził, że w plecaku znajduje się pusty karton i przewód.
Na szczęście były to ćwiczenia, które zostały przygotowane przez golubsko-dobrzyńskich policjantów w formie pokazu. Takie ćwiczenia to jednocześnie sprawdzian, na podstawie którego można stwierdzić czy służby ratunkowe są odpowiednio przeszkolone, przygotowane do niesienia pomocy poszkodowanym oraz jak współpracują ze sobą. W powiecie golubsko-dobrzyńskim test dał wynik pozytywny.