Wiadomości

Kocham. Reaguję

Data publikacji 26.12.2008

Policjanci z Golubia-Dobrzynia uczestniczyli w konferencji „Przeciw Krzywdzeniu Dzieci – razem przeciw przemocy” która odbyła się wczoraj w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Realizowana jest w ramach Wojewódzkiej Kampanii Społecznej na ...

Policjanci z Golubia-Dobrzynia uczestniczyli w konferencji „Przeciw Krzywdzeniu Dzieci – razem przeciw przemocy” która odbyła się wczoraj w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Realizowana jest w ramach Wojewódzkiej Kampanii Społecznej na rzecz przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.

 

Wczoraj (17 grudnia) na spotkaniu organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu poruszane były między innymi tematy  dotyczące zastępczych form opieki dla krzywdzonego dziecka, procedura Niebieskich Kart oraz regulacje krajów europejskich dotyczące zakazu stosowania kar fizycznych wobec dzieci. Prelekcje wygłosili: Danuta Gadziomska z Izby Wytrzeźwień w Toruniu, Adam Cieszyński z Katedry Prawa Konstytucjonalnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Halina Surmiak z Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, profesor Violetta Konarska-Wrzosek oraz Iwona Hoffman z Komendy Policji w Torunia.
 
 

Zaprezentowano ogólnopolską kampanię „Kocham. Reaguję”, która jest kontynuacją wcześniejszej akcji „Kocham. Nie biję”. Rusza ona od stycznia 2009 roku, główne cele to:

·        przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczenie jej skutków m.in. poprzez: zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z przeciwdziałaniem przemocy - podnoszenie społecznej wrażliwości w odniesieniu do zjawiska przemocy w rodzinie

Adresowana jest do:

·        osób doznających przemocy;

·        dzieci i młodzieży;

·        rodziców;

·        przedstawicieli instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie;

·        sprawców przemocy.

Główne hasła kampanii : Nie bądź więc obojętny wobec przemocy! Dobro dziecka zależy także od Ciebie! Prowadzona jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz fundacje „Krajowe Centrum Kompetencji” i „Dzieci Niczyje”. Ma ona przekonać Polaków, że warto powiadamiać stosowne instytucje o przypadkach przemocy, nawet, jeśli tylko rodzą się w nas podejrzenia, że obok dzieje się komuś krzywda. Od tego, jak się zachowamy, może zależeć czyjeś życie. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii Krajowego Centrum Kompetencji 0 801 109 801(Infolinia płatna w wysokości jednego impulsu, czyli 0,35 zł z VAT). Tam codziennie osoby kompetentne w udzielaniu pomocy potrzebującym reagują na wszelkie zgłoszenia, odpowiadają na pytania i wątpliwości, kierując sprawy tam, gdzie można znaleźć rozwiązanie. Można też spróbować zachęcić krzywdzone dzieci, młodzież, by o swoich problemach powiadomiły odpowiednie osoby, dzwoniąc pod bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.kochamreaguje.pl

 

Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych

Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji KCK
                                                                        mł. asp. Jolanta Zapaśnik-Wysocka
 
 
Powrót na górę strony