Zabawy na lodzie
Kilka chłodniejszych dni sprawiło, że na zbiornikach wodnych pojawiła się już warstwa lodu. Dzieci i młodzież spragnione zabaw mogą te ślizgawki wykorzystać do zabawy. Dlatego ostrzegamy przed nierozważnym wchodzeniem na lód. Zabawa na ...
Kilka chłodniejszych dni sprawiło, że na zbiornikach wodnych pojawiła się już warstwa lodu. Dzieci i młodzież spragnione zabaw mogą te ślizgawki wykorzystać do zabawy. Dlatego ostrzegamy przed nierozważnym wchodzeniem na lód. Zabawa na lodzie często nie jest bezpieczna.
Zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod naszym ciężarem. Temperatura w dzień jest na tyle dodatnia, że powstająca pokrywa lodowa nie jest dostatecznie gruba, aby można bezpiecznie poruszać się po lodzie. Problem ten dotyczy zarówno wędkarzy dokonujących połowu z lodu jak i też dzieci, które bawią się na lodzie.
Najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych. Jeżeli jednak chcemy wykorzystać znajdujące się zbiorniki wodne, pamiętajmy:
1. Lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości i występowania przerębli.
2. Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
3. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
4. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
5. Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
6. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
Gdy załamie się lód:
- W miarę możliwości przed rozpoczęciem akcji ratunkowej należy wezwać pomoc – tel alarmowy: 999 lub 112.
- Należy zachować spokój, nie wpadać w panikę,
- Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
- Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, może to spowodować dalsze kruszenie się lodu.
- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
- Po wydobyciu uratowanego należy przenieść go do suchego pomieszczenia, ocenić jego stan, okryć go kocami lub innymi suchymi ubraniami, jak najszybciej należy uratowanego oddać w ręce lekarza.
Opracowano na podstawie
materiałów profilaktycznych KGP