Bezpieczeństwo telefonów komórkowych

Bezpieczeństwo telefonów komórkowych

Data publikacji 18.09.2015

Bezpieczna komórka


Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże telefonów komórkowych. Łupem padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i te które mają już swoje lata. Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu, często bardzo pomysłowe. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania, dlatego też poniżej podajemy kilka porad, jak najlepiej uchronić się przed tego rodzaju zdarzeniami:

 

1.    Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.

2.    Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.

3.    Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.

4.    Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehablitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.

5.    Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni. Jeśli masz takie zwyczaje rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.

6.    Zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły !!!

7.    Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.

8.    Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.

9.    Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto.

Pamiętaj! Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego - nich dostarczy oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu.

Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany - porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce od środka. Poproś też o wystawienie Ci rachunku potwierdzającego sprzedaż.

 Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy przez internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI.

Posiadając telefon pochodzący z kradzieży musisz się liczyć też z tym, że zostanie Ci on przez Policję zabrany!

 

Właściciele popularnych "komórek" powinni przechowywać ich dowody zakupu oraz dokumentację, gdzie zamieszczony jest m.in. marka, typ i numer IMEI, niezbędny do zablokowania aparatu. W przypadku jego braku, numer taki każdy właściciel telefonu może samodzielnie odczytać po wpisaniu odpowiedniej kombinacji znaków *#06#

Należy unikać kupna telefonu z niewiadomego źródła, np. od przypadkowych osób, czy na różnego rodzaju giełdach, gdzie nie dostajemy żadnych dokumentów identyfikujących poprzedniego właściciela. W przypadku kupna kradzionego telefonu, nabywca naraża się na odpowiedzialność za paserstwo, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Każda informacja dotycząca osób oferujących do sprzedaży telefony komórkowe niewiadomego pochodzenia będzie dokładnie sprawdzana przez policjantów.

 

/ źródło:  Komenda Główna Policji /Powrót na górę strony