W ŚWIĘTA WIELKANOCNE ZADBAJMY O NASZE BEZPIECZEŃSTWO
Czas przygotowań do świąt powinien być niezwykły. Jednak bardzo często jesteśmy zabiegani, mamy wiele spraw do załatwienia, lista zakupów wydłuża się. Właśnie wtedy bardzo łatwo popełnić błąd, a tym samym stać się ofiarą przestępstwa. Aby ten piękny czas nie zmienił się w koszmar, proponujemy kilka wskazówek, które pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo własne oraz bliskich osób.
BEZPIECZNE ZAKUPY:
-
W miejscach zatłoczonych: w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy wykorzystują nasze roztargnienie i tłok.
-
Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, trzymajmy je w sposób bezpieczny I nie pozostawiajmy ich bez opieki.
-
Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Wybierajmy bankomaty usytuowane w miejscach oświetlonych. Natomiast jeśli zdecydujemy się pobrać większą kwotę pieniędzy warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.
-
BEZPIECZNE MIESZKANIE:
-
Zawsze starajmy się poznać swoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujmy się wzajemnie o terminie powrotu.
-
Poprośmy, aby sąsiedzi opróżniali naszą skrzynkę pocztową z przychodzącej korespondencji oraz zabierali pozostawione na wycieraczce ulotki.
-
Pamiętajmy, aby nie opowiadać obcym o posiadanych dobrach materialnych, oraz miejscach ich przechowywania. Wymagajmy tego również od najbliższych, a w szczególności od dzieci.
-
Nie zapraszajmy do mieszkania przypadkowo poznanych osób.
-
Nie pozostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub w innych „tajnych” miejscach.
-
Pamiętajmy o oświetleniu budynku. Zapalone światło pozwoli dostrzec, gdy po zmroku ktoś chodzi w pobliżu posesji.
-
Jeśli posiadamy psa, reagujmy na jego nerwowe zachowanie. Czujność naszego towarzysza może okazać się niezawodna.
-
BEZPIECZNA PODRÓŻ:
-
Jeżeli wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Każdy kierowca powinien przyjąć zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.
-
Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.
-
Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.
-
Podróżując środkami komunikacji miejskiej- szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebki, czy innego bagażu, unikajmy sztucznego tłoku.
ŚMINGUS DYNGUS -
Zwróćmy uwagę dzieciom i młodzieży, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której powinniśmy zachować umiar i kulturę. Zabawa z wodą nie powinna kończyć się stratami materialnymi dla innych osób. Zwróćmy uwagę również na to, aby dzieci nie wyrzucały worków napełnionych wodą przez oka na chodnik czy na ulicę, ponieważ ta zabawa może skończyć się tragicznie.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy od nas!